GPON İle Tüm Hastane Ağı Tek Fiber Üzerinden!

GPON Hastane Uygulamaları

Pasif Optik LAN (POL) adı verilen yeni bir çözüm, sağlık hizmetlerinin günümüz sağlık hizmetlerine ayak uyduracak geleceğe yönelik ve yüksek hızlı bir altyapı sağlayarak daha düşük maliyetle, yeşil binalarda ve daha verimli alanlarda daha yüksek verimlilik elde etmesini sağlar.GPON hakkında ayrıntılı bilgi isterseniz ”GPON Nedir?” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Günümüz dünyasında hastalar, misafirler, doktorlar ve cihazlar güvenilir, hızlı ve güvenli bir network bağlantısına ihtiyaç duyarlar. 

Örneğin, sağlık kuruluşunda hastaların ve misafirlerin zamanlarını daha keyifli veya verimli bir şekilde geçirmelerine yardımcı olabilecek bir İnternet bağlantısı sağlamak, daha yüksek memnuniyet puanları ile sonuçlanır. Bu, itibarın artmasına ve hastane için rekabet gücünün artmasına katkıda bulunur. Erişilebilirliğe ek olarak, konuk ağının, hastane ve hastanın verilerini korumak için hastane ağından ayrılması gerekir.

Diğer yandan, sağlık personeli, yüksek çözünürlüklü görüntülerin toplanmasını, depolanmasını ve erişilmesini, hasta tıbbi bilgilerinin dağıtımını ve gerçek zamanlı işbirliğini mümkün kılan hızlı ve güvenli ağlara ihtiyaç duyar. Bu aynı zamanda ağın bir sürü kapasiteyi desteklemesi gerektiği anlamına gelir, böylece hasta ve konuk hizmetleri  kritik görevdeki tıbbi hizmetlerle bant genişliği için sorun teşkil etmez.

Bir sağlık kuruluşunda bulunan network sisteminde Data,Wi-Fi,IP telefon,Dijital yada IP tv sistemleri ve IP kameralar gibi birçok bileşen vardır.Bu da daha fazla ağ ekipmanı ve ağda daha fazla fiziksel kablolama anlamına gelen yerel alan ağındaki kapasite talebini arttırır.

POL: Yarının Altyapısı

Gelişmiş sağlık tesisleri artık en yüksek bant genişliği, güvenilirlik, esneklik ve basitliği sağlamak için yeni Bilgi Teknolojileri modelleri ve fiziksel kablolama altyapısı çözümleri talep etmektedir. Doğru çözüm ile tesisler, işletme ve bakım verimliliğini en üst düzeye çıkarırken büyüme için yer sunabilir.

Gigabit Pasif Optik Ağ (GPON) teknolojisi ve optik fiber kablolamaya dayanan Pasif Optik LAN, sağlık hizmetleri için son derece uygundur. Tek bir merkezi aktif ekipman veya Optik Hat Terminali (OLT), basit ve pasif fiber ağ ,kenar cihazları veya merkezi olarak yönetilen Optik Ağ Terminalleri (ONT) içerir.

POL son derece esnek ve ölçeklenebilirdir ve tüm hizmetlerin (ses, veri ve video) tek bir ağ ile iletilmesini sağlar. Yerel alan ağlarında geleneksel olarak kullanılan bakır tabanlı kablolarla karşılaştırıldığında, fiber optik kablolama daha yüksek kapasite, güvenilirlik, esneklik ve veri güvenliği sağlar.

Daha az ağ karmaşıklığı vardır, çünkü POL basit ve merkezi bir mimari kullanır, bu nedenle geleneksel LAN için tipik olan network switch leri kaldırılır ve tüm ağ tek bir noktadan kolayca yönetilebilir.Bu düşük enerji tüketimi anlamına gelir.

Bu Sağlık Sağlayıcısı İçin Ne Anlama Geliyor?

  1. Teknoloji, güvenilir sağlık uygulamaları sağlar

Geleneksel bakır bazlı LAN, sağlık tesislerinin maliyetlerini şişiren kapasite, güç, kablolama miktarını artıran bir seçenektir.

Son olarak, Tek Modlu Fiber sınırsız bant genişliği potansiyeline sahiptir ve gelecek on yıllar için geleceğe hazırdır.

  1. Temiz ve steril ortam

Geleneksel yerel ağlar, sınırlı kapasite ve düzenli bakım ve fiziksel yükseltme gerektiren düşük esnekliğe sahip bakır kablolar kullanır. Bakır kablolama, hastane binalarının tavanları boyunca karmaşık bir görüntü sergiler. Yeni kabloların çekilmesi için tavan döşemelerinin çıkarılması, kapılara ve duvarlara delinmesi gerekir.Ayrıca bakır kablo yoğunluğunun çok olduğu yerlerde her zaman yangın riski vardır.

Bu faaliyetler havaya karışan ve muhtemelen hastaların ve tıbbi personelin sağlığına zarar verebilecek veya hassas tıbbi aletleri rahatsız edebilecek toz parçacıkları oluşturur.

  1. Eşsiz güvenlik:

Değerli verileri korumak için fiber, bakır kablolardan daha güvenli bir ortamdır çünkü bağlanması zordur. Fiber elektromanyetik parazite karşı dayanıklıdır. Ayrıca GPON verileri kriptolu iletir bu ağ güvenliğini artırır.

GPON sağlık sektörü için en uygun seşenektir

Sağlık endüstrisi, daha düşük maliyetlerle daha yüksek kalite elde etmeye çalışmaktadır. Ne yazık ki, geleneksel bakır tabanlı LAN’ları kullanmaya devam etmek pahalıdır ve sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu şeylerin tam tersini sağlar.

Pasif Optik LAN bugün ve gelecekte en iyi seçimdir. Mimarisi, ölçeklenebilirliği ve güvenilirliği onu hastanelerin görev açısından kritik ağları için benzersiz kılmaktadır ve enerji tasarruflu özelliği onu yeşil bir teknoloji olarak sunmaktadır.