NRL BLOG

GPON Nedir Nasıl Çalışır?

GPON; bir core fiber optik kablo üzerinden noktadan çoklu noktaya mimarisiyle çalışan, yüksek bant genişliğine sahip, yönetilebilir ve düşük maliyetli bir network sistemidir.

GPON aslında Passive optical network (PON) yada FTTX sistemlerin günümüzdeki en popüler olan ve 2.5 gigabit Downlink,1.25 Uplink çalışan versiyonudur.

Fiber Optik Kablo Nedir?

Fiber optik kablo, yalıtılmış bir mahfaza içinde cam elyaf telleri içeren bir ağ kablosudur . Uzun mesafeli, yüksek performanslı veri ağı ve telekomünikasyon için tasarlanmıştır. Bakır kablolarla karşılaştırıldığında, fiber optik kablolar daha yüksek bant genişliği sağlar ve verileri daha uzun mesafelerde iletir. Fiber optik kablolar internet, kablolu televizyon ve telefon sistemlerinin çoğunu destekler.

VOIP Nedir?

VoIP yada Türkçe ifadesiyle İnternet Üzerinden Ses Protokolü, İnternet bağlantısı üzerinden arama ve video iletişiminde kullanılan teknolojiyi ifade eder. Piyasaya sunulduğundan beri, giderek daha fazla şirket normal telefon hatlarını kullanmaktan bu iletişim yöntemine geçmiştir. Birçok işletmenin VoIP kullanmayı tercih etmesinin birkaç iyi nedeni vardır, şirketiniz hala eski iletişim yöntemlerini kullanıyorsa…
 

GPON Altyapı Kullanmak İçin 10 Neden!

* Kurulum maliyetleri düşüktür,daha az kablo ve fiziksel eleman gereklidir

Bilinenin aksine GPON fiber optik kablolar bakır kablolardan (CAT6) daha düşük maliyete sahiptirler.GPON,bakır ve aktif  fiber dağıtım ağlarındaki fiziksel ethernet switchlere ihtiyaç duymaz. Dağılım basit ve ekonomik splitterler ile yapılır…

IP TV Nedir? Nasıl Çalışır?

 

İnternet hızlarının artmasıyla birlikte insanlar artık içeriğe sahip olmayı değil, istedikleri anda erişmeyi tercih ediyorlar. IPTV burada devreye giriyor.Ayrıca IP tv sadece internet üzerinden değil yerel ağlar üzerinde (LAN) otel,hastane gibi yerlerde merkezi tv sistemi olarak da kullanılır.Bu kendi IP tv sisteminizide kurabileceğiniz anlamına gelir.