Yeni Nesil Full HD Otel Tv Sistemleri İle Tanışın

Merkezi Tv Sistemi Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Merkezi  Otel TV Sistemleri; Uydu antenler ve çeşitli kaynaklardan alınan farklı içeriklerdeki televizyon yayınlarını, belirli bir, sayı ve düzen doğrultusunda kullanıcıların odalarına bir kablo üzerinden ileterek izlemelerine olanak sağlayan sistemlerdir.Bir nevi kablolu tv olarak da kabul edilebilir.İlave bir uydu alıcıya ihtiyaç duymamaları,oda başına düşen maliyetlerin düşük olması,kullanımlarının daha basit olması ve bir merkezden yönetilebilmeleri gibi nedenler bu sistemleri; otel, tatil köyü, turizm tesisleri, hastane,okul gibi çok odalı yaşam birimleri için bir bakıma zorunlu hale getirdi.

Hangi Tür Merkezi Tv Sistemini Tercih Etmeliyiz?

Eğer bir merkezi tv sistemine sahip olmak istiyorsanız öncelikle sistem türüne karar vermeniz gerekir. Günümüzde kullanılan birkaç çeşit sistem vardır.

*Analog otel Tv  Sistemleri (SMATV HEADEND SİSTEMİ)

Eski bir teknoloji olan,kanal sayısı sınırlı,sadece standart çözünürlük (SD) desteği olan (HD kanal desteği olmayan) Turksat uydusundaki tüm kanalların birkaç sene içinde tamamen HD yayın formatına geçmesiyle birlikte tarih sayfalarında yerini alacak sistemdir.Geçmişte bu sistemi tercih eden birçok tesis zaten yetersiz olan sistemlerini şimdiden yenilemeye başladılar.Yazımızın devamında bu sisteme değinmeyeceğiz.

*Dijital otel Tv Sistemleri (SMATV HEADEND SİSTEMİ)

Yeni nesil, 100 lerce SD yada HD kanal desteği olan,altyapı olarak (RG6 anten kablosu) eski sistemlerde kullanılan altyapıya uyumlu,DVB-C tünere sahip (yeni nesil televizyonların neredeyse tamamında vardır) televizyonlarda uydu alıcıya ihtiyaç duymadan kullanılabilen,rakiplerine oranla daha ekonomik sistemlerdir.En yaygın versiyonu DVB-C,Digital QAM modülasyonu kullanan sitemlerdir.

Otel IP Tv Sistemleri

Yeni nesil, 100 lerce SD yada HD kanal desteği olan,altyapı olarak ethernet kablosu (CAT6) kullanan anten kablosu uyumu olmayan,interaktif uygulamalar, VOD (Seç ve  izle) ve kişiselleştirme desteği sunabilen sistemlerdir.Ayrıca bir set üstü cihaz ile birlikte kullanılan,eğer smart tv ye sahipseniz yüklenen bir uygulama ile yalın olarak da (set üstü cihaz olmadan) kullanılabilen versiyonlar vardır.

Dijital Otel Tv Yayın Sistemi ile IP Otel Tv Sistemi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dijital otel tv yayın sistemi (DVB-C, QAM) ve otel IP tv sistemi arasında bir karşılaştırma yapmak biraz zordur.Özellikle otel IP tv sistemlerinde çok fazla değişken vardır.Her ne kadar ortak noktaları fazla olsa da birbirlerine karşı farklı üstünlüklere sahiptirler.Burada her iki sistemin artı ve eksilerini gösteren bir tablo yapabilirdik ama bu çok yüzeysel olurdu.Konunun daha iyi anlaşılması için biraz açalım.

* Kanal Sayısı ve Kalitesi

Öncelikle her iki sistemde en fazla talep edilen ve en önemli özellikler olan, yeterli sayıda tv kanalı ve FULL HD yüksek çözünürlük desteğini sunarlar.Aslında otel IP tv tv sistemleri teorik olarak 1000 li sayılara ulaşabilir ama hiçbir zaman bu kadar kanala ihtiyacınız olmayacağı için bu gerçekçi bir rakam değildir.Dolayısıyla bu konularda birbilerine üstünlük sağlayamazlar.

Otel IP Tv sistemlerinin temel olarak iki farklı versiyonu vardır.Bunlardan ilki dijital otel tv sistemleriyle aynı özelliğe sahip olan yalın IP tv’dir.Sadece uydu anten,DVD,bilgisayar,internet,yada güvenlik kameraları gibi kaynaklardan gelen video sinyallerini televizyonlara ulaştırır.İzleyiciler sadece istedikleri  tv kanallarının canlı yayın akışını izler.Bu versiyon ile Dijital otel tv sistemi arasında bir fark yoktur.Asıl fark VOD,interaktif uygulamalar ve kişiselleştirmenin olduğu ikinci versiyondadır.Bu özellikler sistemi oldukça maliyetli yapar.Peki bu özellikler tam olarak ne anlama gelir? ve bu maliyete değer mi? Açıklamaya çalışalım.

*VOD Uygulaması (Talep Üzerine Video yada Seç ve İzle)

IP otel tv sistemlerinin en en büyük artısı VOD (Video on Demand) Türkçe’ye ”talep üzerine video” yada daha basit bir ifadeyle ”Seç ve izle” olarak çevrilebilir.Bir sunucu üzerinden size sunulan dizi yada filmleri istediğiniz anda izleme imkanı verir.İzleyiciler kendilerine sunulan içerikler arasından istediklerini seçip diledikleri anda izleyebilirler. Bu sistemler oldukça pahalıdır. Burada anahtar soru şudur; günümüzde internet üzerinden yayın yapan  platformlar (Netflix gibi) bu kadar gelişmiş ve neredeyse hergün içeriklerini güncelliyorlarken otel misafirleriniz ek ücret ödeyerek sizin onlara sunduğunuz dizi yada filmleri mi tercih ederler? Yoksa sizden kendi platformlarını (ki bazı oteller kendi Netflix aboneliklerini kullanıcılarına sunmaya başladı) kullanabilecekleri yüksek bant genişliği sunan internet bağlantısı mı isterler? Karar sizin.

*İnteraktif uygulamalar ve Kişiselleştirme

Bazı otel IP Tv sistemleri; Tv üzerinden oda servisi,mesajlaşma,check out,hava durumu,döviz bilgileri,bazı ülke vatandaşlarına özel kanal listesi ve televizyonu açtığınızda sizi isminizle karşılayan ”hoşgeldiniz” mesajları gibi özellikler sunabilir.Bu tip özellikler bazı otel PMS yazılımlarıyla uyumlu bir şekilde çalışır ve ilave maliyetler yükler.Tabir-i caizse biraz şova yönelik uygulamalardır.Genelde büyük ve prestijli oteller tarafından tercih edilir.Yine de televizyonu açtığınızda isminizle karşılanmanız kendinizi iyi hissettirebilir:) Dijital otel tv sistemlerinde belirlenmiş bir kanal üzerinden otel info (oteli tanıtan,hava durumu,döviz bilgileri gibi bilgileri gösteren bir kanal) bilgileri verilebilir.Tam olarak otel IP tv sistemi seviyesinde olmasada yeterli sayılabilir.Diğer interaktif ugulamalar ve kişiselleştirme Dijital otel tv yayın sisteminde yer almaz.

* Altyapı ve Kablolama

Dijital otel tv yayın sistemlerinde kuaksiyel kablo RG6 (anten kablosu) ve dağıtımda aktif RF sinyal yükselticileri kullanılır.Otel IP tv sistemlerinde ise ethernet kablosu (CAT6) ve IGMP ethernet switch ler kullanılır.Dijital otel tv sistemleri, analog sistemler ile aynı altyapıyı kullandığı için, mevcut eski analog otel tv sistemlerine ilave yeni bir kablolama yapmadan Dijitale geçiş kolayca sağlanabilir.Otel IP tv sistemlerinde ise eski sistemlerin güncellenmesi için ilave kablolama gerekir.

Her iki sistemide destekleyen, data,Wi-Fi ve telefon sinyallerinin aynı GPON fiber optik altyapı ile taşınmasını sağlayan hatta sahada sinyal yükseltici yada IGMP switch lere dahi ihtiyaç duymayan şiddettle! tavsiye edeceğimiz altyapı sistemleri de vardır.Üstelik çok daha uygun maliyetlerle. Ayrıntılı bilgi için ”GPON Nedir” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

* Maliyet

VOD,interaktif yada kişiselleştirme özelliği sunan otel IP tv sistemleri oldukça pahalı sistemlerdir.

Uydu anten yardımıyla alınan ulusal yada uluslararası kanalların tv yayın akışları, bununla birlikte diğer kaynaklardan alınan video sinyallerini (Bilgisayar,DVD,otel info kanalı,güvenlik kameraları gibi) izleyiciye ulaştıran sistemler daha uygun maliyetlere sahiptir.Yalın otel IP Tv ve Dijital otel Tv arasında maliyet farkı pek yoktur.Ama Her iki sistemi kullanan televizyonların maliyetleri farklıdır.

Dijital otel tv sistemindeki kanallar için DVB-C uyumlu daha uygun maliyetli televizyonlar (günümüzde neredeyse tüm televizyonlar bu özelliğe sahiptir) yeterli ve herhangi bir uydu alıcıya da ihtiyaç yoktur.Sadece televizyon kumandası yeterlidir.

Otel IP tv sistemlerinde ise iki seçenek vardır. İlki daha pahalı SMART televizyonlar kullanılılarak televizyonlara yüklenen bir uygulama sayesinde herhangi bir ilave cihaza ve kumandaya  ihtiyaç duyulmayan yöntemdir.İkincisi ise standart bir televizyon kullanıp (HDMI uyumlu) ilave bir set üstü kutu kullanımıdır. Burada ikinci bir kumanda devreye girer ki bu oteller tarafından kullanım zorluğu açısından çok da tercih edilmeyen bir yöntemdir.Ayrıca ilave bir maliyettir.Her iki durumda da maliyet artışı olur.Dijital otel tv sistemlerinin maliyet avantajı açıktır.

* Kararlı Çalışma

Her iki sistemde; doğru ürünler,doğru kablolama altyapısı ve doğru bir mühendislik ile inşa edilirse sorun çıkarmadan karalı bir şekilde çalışırlar.Altyapıları fiber optik GPON olarak inşa edilirse herhangi bir yükseltici ve Switch kullanılmadığı için daha sorunsuz ve daha karalı çalışırlar.Ayrıca bir küçük parantezde kullandıkları yöntem için açmak gerekir.Ayrıca GPON networklerde her iki sistem birlikte de kullanılabilir.Dijital otel tv sistemleri Broadcast, otel IP tv sistemleri ise Multicast yayın yapar.Bu çok teknik bir konudur ama Broadcast yayın sisteminin küçük de olsa bir avantajı vardır.Aralarındaki fark için http://www.fiber-optical-networking.com/unicast-vs-multicast-vs-broadcast-differences.html

 

NRL Teknoloji olarak, hem IP hemde Dijital otel tv sistemleri konusunda oldukça tecrübeli kadromuzla sizlere anahtar teslimi çözümler sunmaktayız.Ayrıca Wi-Fi,Data, VOIP Telefon,Kartlı Geçiş,IP Kamera ve Merkezi tv sistemlerini GPON altyapı kullanarak tek bir fiber optik kablo üzerinden çok daha düşük maliyetlerle inşa etmekteyiz.

Umarız makalemiz size yardımcı olmuştur.